Trilex ausflug loebau titelbild

LÖBAU

MIASTO WE WSCHODNIM REJONIE POGÓRZA ŁUŻYCKIEGO

W samym sercu Górnych Łużyc, pomiędzy Bautzen a Görlitz, leży szczycące się niezwykle bogatą historią, duże miasto powiatowe Löbau. Na wygląd miasta wpłynęły nie tylko tradycyjne rzemiosło i kultura regionalna, ale również, powstałe na przestrzeni ostatnich 800 lat, liczne budowle, pochodzące z najróżniejszych epok i okresów.

Dzięki centralnemu położeniu, pośród fantastycznego pagórkowatego krajobrazu Górnych Łużyc, Löbau jest idealnym punktem wypadowym na wycieczki po okolicy. W samym mieście też znajduje się kilka godnych polecenia atrakcji.

Trilex ausflug loebau tipp rathaus
Trilex ausflug loebau tipp rathaus

CZARUJĄCA STARÓWKA

Urok miasteczka dostrzec można chociażby na rynku, który zachęca do spacerów i odwiedzenia tutejszych sklepików. Uwagę zwraca średniowieczny ratusz z XIV wieku, charakteryzujący się ciekawymi detalami architektonicznymi z różnych epok. Jego wieża przypomina kształtem budowlę gotycką, podczas gdy fasada ze swoimi zdobieniami raczej utrzymana jest w stylistyce barokowej. Ratusz, mocno zniszczony przez ogień, który dwukrotnie trawił miasto, już w 1714 roku został odbudowany i prezentuje się dziś piękniej niż kiedykolwiek. Na ratuszowej wieży od 1992 roku znajduje się również zegar z fazami księżyca.

▶ Z dworca do rynku, gdzie znajduje się ratusz idzie się ok. 10 minut spacerem.

Trilex ausflug loebau tipp Haus Schminke
Trilex ausflug loebau tipp Haus Schminke

DOM SCHMINKE

Dom Schminke opisywany jest w każdym szanującym się leksykonie architektury. Zaprojektowany dawno temu przez Hansa Scharouna przyprawia współczesnych architektów o szybsze bicie serca. Jego lekko wygięty dach nadaje mu futurystyczny wygląd i często porównywany jest ze słynną willą Savoye Le Corbusiera. Należy do jednego z czterech najwybitniejszych na świecie przykładów kierunków „Neues Bauen” i „International Style”. Dom dokładnie dopasowany został do wymogów i potrzeb jego mieszkańców i w imponujący sposób nawiązuje do naturalnego otoczenia, w którym powstał. Tę ekstrawagancką budowlę można obejść wokół i obejrzeć z bliska.

▶ Do domu Schminke dojść można z dworca w 15 minut spacerem.

Trilex ausflug loebau tipp Koenig Friedrich August Turm
Trilex ausflug loebau tipp Koenig Friedrich August Turm

WIEŻA KRÓLA FRYDERYKA AUGUSTA

Górująca nad miastem: Najstarsza i jedyna w Europie, na którą można wejść, żeliwna wieża widokowa jest znakiem rozpoznawczym Löbau. Po pokonaniu 120 stopni kręconych schodów prowadzących na wieżę, z wysokości 28 metrów podziwiać można wspaniałe widoki na miasto i otaczające go Pogórze Górnołużyckie.

▶ Z dworca do wieży widokowej prowadzi szlak wędrowny, albo trasą bardziej stromą ok. 45 minut (2,5 km) albo przez wzgórze Löbauer Berg ok. 50 minut (3 km).

Trilex ausflug loebau tipp Koenig Albert Bad
Trilex ausflug loebau tipp Koenig Albert Bad

ŁAŹNIA KRÓLA ALBERTA

Wzniesiona już w 1824 r. łaźnia dopiero w 1875 r. zdobyła popularność, przede wszystkim ze względu na swoją architekturę. Rozległy taras tego okazałego budynku i fantastyczny widok na Löbauer Berg zachęcają do zatrzymania się tu na krótki odpoczynek. Budowla wraz z otaczającą go infrastrukturą została gruntownie odrestaurowana, co przywróciło miejscu jego dawny charakter. Dzisiaj kompleks znany jest głównie jako restauracja, oraz miejsce wydarzeń kulturalnych i prywatnych imprez.

▶ Łaźnia króla Alberta leży zaledwie 5 minut spacerem od dworca.

Trilex ausflug loebau tipp osef
Trilex ausflug loebau tipp osef

WSCHODNIOSAKSOŃSKIE TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ KOLEI (OSEF)

Od momentu swojego powstania w 1990 r. Przyjaciele Kolei walczą przeciwko zamykaniu odcinków kolejowych i złomowaniu zabytkowych pociągów. Stowarzyszenie liczy sobie dzisiaj 120 członków, którzy aktywnie i z wielkim zaangażowaniem i radością oddają się tej działalności. W maszynowni w Löbau stoi wiele kolejowych perełek, takich jak nadal sprawne lokomotywy parowe i spalinowe, wagony pasażerskie czy modele kolejowe. W dni otwarcia możliwe jest zwiedzanie wystawy. Willkommen - OSEF e.V.

▶ Na dotarcie do maszynowni z dworca potrzeba ok. 10 minut piechotą.

Wędrówki pośród rajskiej przyrody

Trasa Wielkiej przyrodniczej ścieżki edukacyjnej »Wokół Löbau« rozpoczyna się u stóp Löbauer Berg i ciągnie się na długości prawie 44 km wokół tego charakterystycznego wzgórza. Trasa wędrówki wiedzie przez najpiękniejsze krajobrazy i obok ciekawych historycznie miejsc. Podczas spaceru oczom wędrowców ukazują się co krok inne piękne widoki na wzgórze i na miasto. Uzupełnieniem ścieżki jest 27 tablic informacyjnych ukazujących historyczne i przyrodnicze powiązania wpisane w tutejszą naturę i krajobraz. Obszerne teksty i grafiki skierowane są do poszukujących informacji wędrowców i miłośników przyrody, a także do gości szczególnie zainteresowanych historią. To dobra propozycja również na wycieczki szkolne lub wędrówki ze starszymi uczniami czy klasami. Na trasie czeka aż sześć platform widokowych, m. in. na Bubeniku, oraz 30 ławek, na których można trochę odpocząć


Dojazd pociągiem trilex

Löbau leży w obrębie sieci trilex i można do niego dojechać bezpośrednio pociągami linii RE1/RB60 Zgorzelec – Görlitz – Dresden.

WYSZUKAJ POŁĄCZENIE

:
h

od

do

Informacja Turystyczna w Löbau

Altmarkt 1

02708 Löbau

telefon: 03585 450-140 | fax: 03585 450-141

e-mail: tourist-info@loebau.de

Bilet na Twoją wycieczkę

Od stacji Zgorzelec lub Görlitz najlepiej nabyć nasz bilet dzienny trilex-Tagesticket. Można go nabyć bezpośrednio u konduktora w pociągu – oczywiście bez dodatkowej opłaty. W pojedynkę czy z grupą do 5 osób – trilex-Tagesticket - to gwarancja korzystnych przejazdów.
Nasza oferta dla rodzin: W ramach biletu można zabrać ze sobą bezpłatnie do 3 dzieci w wieku między 6 a 14 lat!

Przejazdy transgraniczne z zachodniego rejonu Dolnego Śląska możliwe są również z biletami Euro-Neiße-Ticket+ (dostępne jako bilety jedno- lub trzydniowe).

Bilet dzienny trilex-Tagesticket