Trilex ausflug goerlitz titelbild

GÖRLITZ | EUROPAMIASTO

TROPEM GWIAZD HOLLYWOOD & TAJEMNIC MIASTA FILMU

Na odwiedzających czeka tu nie tylko wyjątkowa architektura, ale również klimat, który nie ma sobie równych: tutaj znajdują się budowle z najróżniejszych okresów ostatnich ponad 500 lat historii europejskiej architektury. Ponieważ zabytkowa starówka nie uległa prawie żadnym zniszczeniom podczas drugiej wojny światowej, tysiące przyjeżdżających co roku do miasta odwiedzających może się dziś zachwycać aż 4000, w większości starannie odrestaurowanymi, zabytkowymi budynkami w stylach od gotyku, przez renesans, barok i secesję, aż po okres grynderski.

W Görlitz piękno natury przeplata się z atrakcjami kulturalnymi. Fascynujące muzea poświęcone tradycji, sztuce i historii, koncert symfoniczny w „małej Operze Sempera”, tutejszym teatrze muzycznym oraz odbywające się rokrocznie imprezy takie jak Dni jazzu czy Międzynarodowy festiwal teatrów ulicznych ViaThea zachwycą każdego.

Trilex ausflug goerlitz tipp goerliwood
Trilex ausflug goerlitz tipp goerliwood

Walk of Görliwood®

Przyznany Görlitz tytuł najlepszej lokalizacji filmowej dekady pomógł znaleźć się miastu oficjalnie w pierwszej lidze międzynarodowych plenerów filmowych. Autentyczna sceneria miasta już w latach 50-tych stała się inspiracją dla wielu krajowych i zagranicznych filmowców, przyciąga producentów z Hollywood i zapewniła Görlitz już nie jeden występ w filmie i telewizji. Tutaj kręcony był nagrodzony Oskarem „Lektor” z Kate Winslet, a także „Bękarty wojny” Quentina Tarantino czy „The Grand Budapest Hotel” Wesa Andersona. Ze względu na wyjątkowe i oryginalnie zachowane budynki, w mieście często realizowane są shootingi modowe.

Tropem gwiazd filmowych w „Görliwood“ można podążać na wiele różnych sposobów. Wybrane zabytki i miejsca kręcenia filmów obejrzeć można podczas godzinnej wycieczki po mieście autobusem Görliwood. Godne polecenia jest również zwiedzania miasta szlakiem planów filmowych. Idealne dopełnienie stanowi ozdobiona specjalnym motywem lokomotywa „GÖRLIWOOD EXPRESS”, która od 2017 roku kursuje między Dreznem a Wschodnią Saksonią i zachęca podróżnych do wizyty w Görlitz.

▶ Trasa tematyczna rozpoczyna się na rogu ulic Neißestraße/Brauner Hirsch. Z dworca to tylko ok. 20 minut piechotą.

trilex Görlitz Teatr Gerharta Hauptmanna
trilex Görlitz Teatr Gerharta Hauptmanna

TEATR GERHARTA HAUPTMANNA

Teatr Gerharta Hauptmanna, którego oddziały znajdują się w Görlitz i w Zittau, oferuje szeroki wachlarz propozycji kulturalnych od teatru muzycznego, przez widowisko i koncert, aż po taniec. W pięknym budynku teatru w Görlitz – z powodu podobieństwa do swojej drezdeńskiej siostry nazywanym również „Małą Operą Sempera” – swój dom ma teatr muzyczny realizujący przedstawienia operowe, operetkowe i musicalowe, a także grupa Tanzcompany i jedyna orkiestra na kulturalnej mapie regionu – Nowa Filharmonia Łużycka. Obok oferty repertuarowej w programie co roku znajdują się również nowe inscenizacje oraz współczesne propozycje powstałe na zamówienie.

▶ Do teatru można przejść z dworca w ok. 15 minut spacerem.

Trilex ausflug goerlitz tipp berzdorfer see
Trilex ausflug goerlitz tipp berzdorfer see

Berzdorfer See

Kto lubi spędzać wolny czas na łonie natury, może udać się nad znajdujące się nieopodal miasta jezioro Berzdorfer See, przyciągające miłośników pływania lub amatorów innych sportów wodnych. Na gości czekają tu restauracja i hotel wellness Insel der Sinne, hotel Gut am See, sklepik i kawiarnia w porcie oraz lokale gastronomiczne przy Blaue Lagune. Również wokół jeziora znajdują się liczne możliwości odpoczynku i stoiska gastronomiczne. W wyznaczonych miejscach można nawet grillować. Na gości, którzy chcieliby zostać tu dłużej i przenocować, czekają wygodne pokoje w hotelach Gut am See oraz Wellness-Hotel Insel der Sinne.

▶ Z dworca do Berzdorfer See dojechać można w ok. 20 minut miejskimi środkami komunikacji publicznej (tramwaj nr 1 do przystanku końcowego Weinhübel i dalej autobusem linii E w kierunku Tauchritz).

trilex Muzeum przyrodnicze w Görlitz

Muzeum przyrodnicze im. Senckenberga w Görlitz

Muzeum przyrodnicze w Görlitz zaprasza na wystawę specjalną „Przygoda z Nysą – życie nad rzeką”. Wystawa poświęcona jest Nysie oraz bogactwu i różnorodności jej fauny i flory. Na wybranych przykładach pokazywane są z bliska gatunki istniejące dzięki rzece lub zasiedlające jej okolice. Odwiedzający mogą dowiedzieć się więcej na temat typowych mieszkańców terenów nadrzecznych takich jak zdolny budowniczy bóbr czy też coraz rzadziej występująca topola czarna. Modele dotykowe, interaktywne, 4-języczne tablice również w języku polskim, a także specjalna platforma dla dzieci czynią z wystawy niezapomniane przeżycie dla małych i dużych.

Rodzinne muzeum zaprasza na pełną przygód podróż przez Łużyce aż do tropikalnych raf koralowych. Podczas spaceru przez Górne Łużyce odwiedzający mogą posłuchać śpiewu, zamieszkujących region ptaków oraz spotkać występujące tu zwierzęta takie jak wilki, bieliki czy wydry. Na trasie ekspedycji przez las tropikalny czekają małpy człekokształtne i wiele innych egzotycznych zwierząt. Wyjątkową atrakcją muzeum jest strefa z żywymi zwierzętami. Można tu zobaczyć rybę-chirurga pływającą sobie leniwie po akwarium morskim z rafą koralową oraz przerażające węże, patyczaki i pająki ptaszniki.

▶ ok. 15 minut spacerem od dworca.

trilex ścieżka rowerowa Odra-Nysa
trilex ścieżka rowerowa Odra-Nysa

ŚCIEŻKA ROWEROWA ODRA-NYSA

Ten mały zielony trójkąt z niebieską wstęgą rzeki na środku to logo ścieżki rowerowej Odra-Nysa. 40 km stąd na południe, na trójstyku trzech państw, leży Zittau (pl. Żytawa). Do Bad Muskau, miasta-parku księcia Pücklera, dzieli nas ok. 65 km. Na odkrycie czeka tam potężny kompleks parkowy, rozciągający się po polskiej i niemieckiej stronie granicy.

▶ Podjedź rowerem do leżącego 5 minut drogi stąd młyna Obermühle i rozpocznij swoją przygodę ze ścieżką rowerową Odra-Nysa. Można wyruszyć albo na północ w kierunku Morza Bałtyckiego, albo na południe do źródła Nysy w Czechach.

trilex SPŁYWY KAJAKIEM PO NYSIE
trilex SPŁYWY KAJAKIEM PO NYSIE

SPŁYWY KAJAKIEM PO NYSIE

W miesiącach letnich dolinę Nysy najlepiej odkrywać aktywnie podczas spływów kajakowych lub rejsów po rzece. Poznasz wtedy Görlitz z całkowicie nowej perspektywy, a przy okazji nacieszysz oko pięknymi rzecznymi krajobrazami i zrelaksujesz się kołysany wodami Nysy. Zlokalizowane na trasie jazy i tamy to gwarancja dodatkowej rozrywki. Wypożyczalnie sprzętu znajdują się m.in. w Rosenthal, Görlitz i Rothenburgu.

▶ Wypożyczalnia Boats & Friends oddalona jest ok. 30 minut spacerem od dworca.


Dojazd pociągiem trilex

Görlitz leży w obrębie sieci trilex i można do niego dojechać bezpośrednio pociągami linii RE1/RB60 Zgorzelec – Görlitz – Dresden.

WYSZUKAJ POŁĄCZENIE

:
h

od

do

Europastadt Görlitz Zgorzelec GmbH

Görlitz-Information

Obermarkt 32 (Postanschrift: Fleischerstr. 19)

02826 Görlitz

Tel.: +49 (0)3581 4757 0
E-Mail: willkommen@europastadt-goerlitz.de

Bilet na Twoją wycieczkę

Na przejazd do Görlitz można nabyć bilet w taryfie ZVON bezpośrednio u konduktora w pociągu – oczywiście bez dodatkowej opłaty.

Przejazdy transgraniczne z zachodniego rejonu Dolnego Śląska możliwe są również z biletami Euro-Neiße-Ticket+ (dostępne jako bilety jedno- lub trzydniowe).

Bilet dzienny trilex-Tagesticket