Budyšin trilex

BAUTZEN | Budyšin

WIEŻE, MARZENIA, TRADYCJE & TYSIĄC LAT HISTORII

Na skalnej platformie, u której stóp wije się Sprewa, wznoszą się dumnie wysokie wieże i wiekowe baszty. Mogące się poszczycić jedną z najbardziej charakterystycznych w Niemczech panoram miasta Bautzen leży nieopodal polskiej i czeskiej granicy, pomiędzy Pogórzem Górnołużyckim z jego malowniczymi domami przysłupowymi oraz częściowo objętą ochroną UNESCO Górnołużycką Krainą Wrzosowisk i Stawów. Dzięki dobrze rozbudowanej sieci komunikacji publicznej do Bautzen można wygodnie dojechać pociągami trilex. Uważni goście już wysiadając na dworcu dostrzegą dowody bogatej i długiej historii miasta. Do zabytkowego centrum tego 40-tysięcznego miasta przejść można z dworca spacerem w ok. 15 minut. Przechodząc obok imponujących i niezwykle dobrze zachowanych murów miejskich można się przekonać, że Bautzen ma do zaoferowania dużo więcej niż tylko wieże obronne z zamierzchłych czasów. Zabytkowe centrum Bautzen jest niewiarygodnie różnorodne, klimatyczne i przytulne.

trilex Budyšin: miasto wież
trilex Budyšin: miasto wież

BAUTZEN: MIASTO WIEŻ

Wieża z nowym wodociągiem służyła do 1893 r., podobnie jak jej starszy brat Stary wodociąg zaopatrzeniu miasta w wodę. Dzisiaj w wieży wytwarzany jest prąd z wykorzystaniem energii wodnej. Pomiędzy obydwoma wieżami znajduje się Lauenturm (pl. Lwia wieża). Budowla wzniesiona została ok. roku 1402 jako ochrona dla Lauentor (pl. Lwia brama). Mierząca 53 m wysokości wieża, jest nie tylko najstarszym, ale i najpotężniejszym elementem miejskich fortyfikacji. Z góry rozciąga się imponujący widok na Górne Łużyce. Kryjąca się w wieży wystawa miniatur wywołuje przyspieszone bicie serca u najmłodszych zwiedzających.

Kolejna, wyjątkowa wieża znajduje się tylko dwie ulice dalej: to tzw. Bogata wieża, która ze względu na 1,44 m odchylenia, nazywana jest również krzywą wieżą z Bautzen. Na szczycie strażniczka wieży opowiada o rozciągającym się u jej stóp mieście.

▶ Od dworca do Rynku Głównego idzie się ok. 15 minut spacerem.

trilex musztarda Bautzen
trilex musztarda Bautzen

MUSZTARDA Z BAUTZEN

Szczególną dumą tutejszych mieszkańców jest ciesząca się popularnością w całych Niemczech, lekko ostra przyprawa, która produkowana jest tutaj od ponad 60 lat: czyli musztarda Bautz’ner Senf. Utworzono tutaj dla niej nawet osobne muzeum. Miłośnicy musztardy mogą popróbować jej najróżniejszych smaków i rodzajów w restauracji Bautzener Senfstube, leżącej tylko 2 minuty drogi spacerem od katedry św. Piotra.

▶ ok. 20 minut spacerem od dworca.

trilex Park dinozaurów
trilex Park dinozaurów

PARK DINOZAURÓW W KLEINWELKA

Podróżujący z dziećmi powinni koniecznie zobaczyć dwie inne atrakcje, znajdujące się w dzielnicy Kleinwelka: największy w Niemczech Park dinozaurów z fascynującymi replikami naturalnych rozmiarów zwierząt prehistorycznych i licznymi placami zabaw oraz największy w Niemczech żywopłotowy Labirynt . Obiekty, w których nie ma mowy o nudzie, leżą zaledwie 5 km od zabytkowego centrum Bautzen

▶ Do Parku dinozaurów najlepiej dojechać autobusem nr 727 odjeżdżającym z dworca w Bautzen. Przejazd trwa 15 minut.

trilex zapora w Bautzen
trilex zapora w Bautzen

ZAPORA BAUTZEN

Tuż za zabytkowymi murami miasta znajduje się zapora w Bautzen, idealne miejsce dla poszukujących relaksu i odpoczynku. Mieniąca się w słońcu woda, zapach zieleni i żółty, ciepły piasek z pewnością pomogą naładować akumulatory. Najróżniejsze możliwości spędzania wolnego czasu są idealnym uzupełnieniem oferty miasta. Tutaj przyjeżdża się po chwilę oddechu. Godny polecenia jest park linowy: w sześciu różnych strefach o różnym stopniu trudności młodsi i starsi mogą oddawać się bez ograniczeń swojej wspinaczkowej pasji. Grupy do 20 osób mogą tutaj również nocować w jurcie.


Dojazd pociągiem trilex

Bautzen leży w sieci trilex i można do niego dojechać bezpośrednio pociągami linii RE1/RB60 Zgorzelec – Görlitz – Dresden.

WYSZUKAJ POŁĄCZENIE

:
h

od

do

INFORMACJA TURYSTYCZNA

Hauptmarkt 1
02625 Bautzen

telefon +49 3591 42016
telefax +49 3591 327629
touristinfo@bautzen.de

Bilet na Twoją wycieczkę

Od stacji Zgorzelec lub Görlitz najlepiej nabyć nasz bilet dzienny trilex-Tagesticket. Można go nabyć bezpośrednio u konduktora w pociągu – oczywiście bez dodatkowej opłaty. W pojedynkę czy z grupą do 5 osób – trilex-Tagesticket – to gwarancja korzystnych przejazdów.
Nasza oferta dla rodzin: W ramach biletu można zabrać ze sobą bezpłatnie do 3 dzieci w wieku między 6 a 14 lat!

Przejazdy transgraniczne z zachodniego rejonu Dolnego Śląska możliwe są również z biletami Euro-Neiße-Ticket+ (dostępne jako bilety jedno- lub trzydniowe).

Na podróż w kierunku Drezna w okienku biletowym w Zgorzelcu można ponadto nabyć bilet specjalny „Promocja Drezdeńska“ naszego partnera KD.

Bilet dzienny trilex-Tagesticket