Trilex Ausflug Bischofswerda titelbild

BISCHOFSWERDA I OKOLICE

Brama Górnych Łużyc

Położona pośród malowniczego pagórkowatego krajobrazu Łużyc Bischofswerda nazywana jest nie tylko „Bramą do Górnych Łużyc”, ale również pieszczotliwie „Schiebock“. W odległości zaledwie kilku kroków od rynku czekają liczne atrakcje kulturalne i rekreacyjne.

Z miastem związana jest również postać malarza Carla Lohse. Jego twórczość oglądać można w Galerii w Bischofssitz. Wzniesiony w klasycystycznym stylu budynek to kulturalne serce miasta, zachwycające swoją architekturą oraz uroczym dziedzińcem. W wyniku modernizacji terenu wokół średniowiecznego centrum miasta, centralnym elementem głównego placu stała się nowoczesna wieża medialna. Jej wysokość wynosząca 12,27 metra symbolizuje datę pierwszej pisemnej wzmianki o mieście z roku 1227.

Trilex Ausflug Bischofswerda tipp stadt
Trilex Ausflug Bischofswerda tipp stadt

RYNEK W BISCHOFSWERDZIE

Wiele legend narosło wokół używanej w regionie nazwy miasta „Schiebock“. Według jednej z nich, określenie to pochodzi od jednokołowego, drewnianego wózka, który służył dawniej do transportowania towarów. Trzy takie wózki, pełniące rolę ławek do siedzenia, ustawione są na rynku. Zabytkowa część Bischofswerdy to mieszanka historii i nowoczesności. Dominującymi elementami są klasycystyczny ratusz, Rajska Fontanna oraz kamienice mieszczańskie wokół rynku.

▶ Z dworca do Rynku Głównego to tylko 5 minut spacerem.

Trilex Ausflug Bischofswerda tipp tierpark
Trilex Ausflug Bischofswerda tipp tierpark

PARK FAUNY I KULTURY

Nieopodal centrum znajduje się Park fauny i kultury w Bischofswerdzie, prowadzony przez stowarzyszenie wspierające osoby niepełnosprawne. Na powierzchni jednego hektara żyje 300 zwierzęcych przedstawicieli 60 różnych gatunków, z czego największym zainteresowaniem cieszą się niedźwiedzie. Odbywają się tutaj liczne imprezy i wydarzenia cykliczne, takie jak np. Rajd przez park czy tradycyjne „Święta w parku”. Od 2011 park poszczycić się może również dużą sceną – znajdującą się tuż pomiędzy wybiegiem dla niedźwiedzi i wolierą z papugami, na której podczas imprez odbywają się występy.

▶ Z dworca do Parku fauny to tylko 10 minut spacerem.

Trilex Ausflug Rammenau bis Butterberg tipp region
Trilex Ausflug Rammenau bis Butterberg tipp region

WARTO ZOBACZYĆ W REGIONIE

Z placu przed dworcem odjeżdża autobus do Rammenau – „najpiękniejszej wioski w Niemczech”. Wobec tak obiecującego opisu, tym większe zdziwienie wywołują romantyczne szlaki i ścieżki pośród wzgórz, łąk i pół, które nawet w najpiękniejsze dni wiosny i lata wcale nie są zatłoczone.

Trilex Ausflug Rammenau bis Butterberg tipp schloss rammenau
Trilex Ausflug Rammenau bis Butterberg tipp schloss rammenau

PAŁAC BAROKOWY RAMMENAU

Tutaj czeka na Ciebie jedna z najlepiej zachowanych barokowych wiejskich posiadłości w Saksonii. Rammenau jest znane ze swojego fascynującego parku, stylowych wnętrz oraz przynależącej do kompleksu posiadłości rycerskiej. Z zewnątrz wygląda niczym współczesny pałac z bajki. W odrestaurowanych wnętrzach pałacu odwiedzający mogą poznać bliżej historię tego miejsca prezentowaną na wystawie stałej „300 lat historii pałacu”.

▶ Po 15-minutowej przejażdżce autobusem linii 520 jeszcze tylko ok. 15 minut spacerem.

Trilex Ausflug Rammenau bis Butterberg tipp butterberg
Trilex Ausflug Rammenau bis Butterberg tipp butterberg

WIDOK Z BUTTERBERG

Tylko szczyt wzgórza Butterberg wydaje się przełamywać tę wręcz zachęcającą do medytacji ciszę. Wraz z sympatyczną gospodą i wieżą obserwacyjną jest ono idealnym i popularnym weekendowym celem wypadowym dla rodzin. Po krótkim odpoczynku na szczycie od razu łatwiej przemierzać urokliwe łąki w drodze powrotnej do Rammenau. Trasa powrotna do najlepiej zachowanego barokowego pałacyku wiejskiego w Saksonii wiedzie obok malowniczego stawu Niederteich, Starej Kuźni oraz pośród cichych i spokojnych wiejskich zagród. Na koniec czas na odpoczynek w ogrodzie angielskim!


Dojazd pociągiem trilex

Bischofswerda leży w obrębie sieci trilex i można do niej dojechać bezpośrednio pociągami linii RE1/RB60 Zgorzelec – Görlitz – Dresden.

WYSZUKAJ POŁĄCZENIE

:
h

od

do

INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW I TURYSTÓW

Altmarkt 1

01877 Bischofswerda

telefon: +49 3594 786-140

e-mail: touristinfo@bischofswerda.de

Bilet na Twoją wycieczkę

Od stacji Zgorzelec lub Görlitz najlepiej nabyć nasz bilet dzienny trilex-Tagesticket. Można go nabyć bezpośrednio u konduktora w pociągu – oczywiście bez dodatkowej opłaty. W pojedynkę czy z grupą do 5 osób – trilex-Tagesticket – to gwarancja korzystnych przejazdów.
Nasza oferta dla rodzin: W ramach biletu można zabrać ze sobą bezpłatnie do 3 dzieci w wieku między 6 a 14 lat!

Przejazdy transgraniczne z zachodniego rejonu Dolnego Śląska możliwe są również z biletami Euro-Neiße-Ticket+ (dostępne jako bilety jedno- lub trzydniowe).

Na podróż w kierunku Drezna można ponadto, w okienku biletowym w Zgorzelcu, nabyć bilet specjalny „Promocja Drezdeńska“ naszego partnera KD.

Bilet dzienny trilex-Tagesticket