Kolem Olbersdorfského jezera (Olbersdorfer See)

Vynikajícím příkladem pro vytváření krajiny po ukončením povrchové těžby úhlí se vznikl v roce 1999 v rámci zemské vystavy zahradnictví(Landesgartenschau) Zittau / Olbersdorf. Podkladem bylo zaplavení Olbersdorfského jezera v letech 1996 – 1999. Žitavské hory na jihu a město Žitava na severu tvoří přírodní pozadí jezera.
Ze železniční stanice Zittau (Žitava) sledujeme červené značky do restaurace „Burgteichgaststätte“ na začátku západního parku. Dále jdeme po zelené značky podél rybníku „Burgteich“, sportovní haly „Westpark-Center“ a rybníku „Pethauer Teich“, který je rájem pro rybolovce. Překrocíme Mandavu a jdeme podél táboriště „SeeCamping Zittauer Gebirge“ ve směru malého vrchu „Olbersdorfer Höhe“. Tam se dostaneme na upevněnou cestu, která se jmenuje „Zittauer Weg“. Tam, kde potok „Grundbach“ tvoří malé jezero „Grundbachsee“, nastoupíme doleva na vrchol „Grundbachhöhe“ (319 m), abychom se potěšili kraśným výhledem.
Potom nás vede cesta dole do obce Olbersdorf. Sledujeme zelenou značku a jdeme podél nově vybudovaného kostele a zahrad na vrch na východní straně obce. Tady nám očekává vynakájící pohled na Jizerské hory. Nacházíme se na na střední cestě (Mittelweg), která ve středověku spojela starou obchodní Českolipskou cestu s městem Žitava. Na 330 m výsokém vrcholu „Butterhübel“ stíhneme nejvyšší bod trasy. „Napoleonova lípa“ je poklidné místo pro zastávku. Pokračujeme a odbočujeme u části obce Olbersdorf „Niederviebig“ od střední cesty doleva a vrátíme do obce. Cesta vede přes rozhlední místo „Kirchbergaussicht“ do severovýchodní břehu jezera a zpátky do Restaurace „Haus am See“ (dům u jezera). Sledujeme žlutou značkou a překročujeme opět Mandavu. Podél rybníku „Burgteich“ vrátíme do restaurace „Burgteichgaststätte“. Odsud jdeme po žlutou značkou zpátky do železniční stanice.

délka trasy: cca. 17 km
nejnízší bod: 236 m
nejvyšší bod: 328 m

http://www.wanderkompass.de


Zpátky na přehled