Pěšky přes Luž

Z Jiřetína pod Jedlovou přes Luž do Großschönau

Železniční stanice Jiřetín pod Jedlovou se nachází na okraji obce Dolní Podluží. Odsud jdeme podle zelené značky do středu obce Jiřetín. Dále jdeme podle žlutého značení ve směru Dolní Podluží do Lesného. Z této trasy máme krásný pohled na Jedlovou a Tolštejn. V Lesném překročíme státní silnici č. 9 a potom malý horský hřeben. Nahoře odbočuje na pravé straně přírodní hornická naučná stezka (značení – zelená šikmá). Naučná stezka vede spolu se žlutým značením dolů do Údolí Milířky.

Dole odpočuje žlutá značka doleva. Pokračujeme naučnou stezkou nahoru na hřeben. V polovině cesty přijdeme na turistickou křižovatku „Pod Ptačincem“ kde pokračujeme po červené značce směr Luž. Zhruba po 2 kilometrech jsme došli na hlavní hřeben mezi horami Weberberg a Luž a tím i na státní hranice. Jdeme dál po červené značce a dostaneme na rozcestí k vrcholu hory Luž. Odsud je to asi půl kilometru do vesnice Myslivna, kde lákají 2 restaurace.

Výstup na vrchol se line několika zatáčkámi a není moc strmý. Luž je 793 m vysoká a nejvyšší hora Lužických a Žitavských hor. Při jasném počasí je možné na západní straně vidět Krušné hory, České středohoří a Labské pískovce. Na východní straně jsou Jizerské hory a Krkonoše. Přes Luž vede česko-německá státní hranice.

Sestupujeme po německé straně a následujeme modré značky až na horní okraj luk pod Luží (nad Waltersorfem). Nedaleko bývalého skokanského můstku odbočíme doleva a následujeme zelené značky. Jdeme podél vrcholu „Roter Hübel“ a po stezce „Seilerstiege“ dolů do Waltersdorfské části „Neu Sorge“ s jezerem Sorgeteich a dále k pomníku Friedricha Schneidra. Zelená značka vede do středu vesnice Waltersdorf a dále přes Neuschönau k železniční stanici Großschönau.

délka trasy: cca. 19 km
nejnízší bod: 320 m
nejvyšší bod: 793 m

http://www.wanderkompass.de


Zpátky na přehled