Ogród Japoński we Wrocławiu

W 1994 roku władze Wrocławia postanowiły zrewaloryzować Ogród Japoński. Po pomoc zwrócono się do Ambasady Japonii w Warszawie. Prośba spotkała się z żywym zainteresowaniem Ambasadora Japonii - Pan Nagao Hyodo. Dzięki temu powstał unikatowy w tej części świata żywy fragment kultury Kraju Kwitnącej Wiśni.

Największy w Polsce ogród japoński

jest jednym z niewielu śladów po Wystawie Światowej z 1913 roku. Choć urządzony tylko na czas jej trwania, przez bardzo uznanego wówczas japonistę hrabiego Fritza von Hochberga, przy udziale japońskiego ogrodnika Mankichi Arai, robił furorę, także we wspomnieniach. Łączy je miejsce, przy ul. Mickiewicza w Parku Szczytnickim, w rejonie Hali Stulecia.

Ozdobna brama i szeroka aleja kierują zwiedzających do centralnej części i jednocześnie największej atrakcji ogrodu - pięknego, zwieńczonego ozdobnym dachem, mostu spinającego dwa brzegi stawu. Ogród nawiązuje do założeń historycznych z roku 1913, jednak nie ma teraz mowy o tymczasowości. Zawiera wiele zupełnie nowych elementów mocniej dopasowujących jego charakter do zasad japońskiej sztuki ogrodowej.

Dawną kaskadę przebudowano na kaskadę „męską”, o szybko spadającej kurtynie wody. Wybudowano też następną, „żeńską”, wolno płynącą, o dwóch stopniach pośrednich. Woda z obu spływa do stawu o bardzo urozmaiconej linii brzegowej. Ogród zyskał m.in.: nową wyspę, kamienne latarnie oraz ścieżki pozwalające zbliżyć się do stawu i podziwiać widoki z samego brzegu.

Część południowa obiektu nawiązuje do japońskich ogrodów przydomowych, z pawilonem Sukija, służącym ceremonii picia herbaty oraz strzyżonymi żywopłotami i fragmentem ogrodu kamienno-trawiastego. Całości dopełnia specjalnie dobrana roślinność utrzymywana zgodnie z naukami japońskich ogrodników.

Adres:

Adama Mickiewicza 1,
51-618 Wrocław

Czas pracy:

Czynne każdego dnia od godziny 09.00 do godziny 19.00

https://ogrod-japonski.wroclaw.pl/


Wróć do zestawienia